Nukusda DNK bo'yicha shaxsni aniqlash
Bizning «DTL» molekulyar genetik markazimizning ixtisoslashuvi DNK barcha turdagi tahlillar. Ko’p sonli tahlillar orasida biz shaxsning shaxsini aniqlash uchun DNK testini ham o’tkazamiz. Ushbu DNK testining mohiyati biologik materialdan (masalan, yumshoq to’qimalar, tishlar, suyaklar, sochlar va boshqalar) ma’lum bir shaxsning shaxsini aniqlashdir. Natijada, biologik materialni ushbu shaxsga tegishli ekanligi ma’lum bo’lgan DNK namunasi bilan taqqoslash orqali shaxsning shaxsini tasdiqlash mumkin. Shuningdek, inson va taqdim etilgan biologik material o’rtasida oilaviy aloqalarni (otalik, onalik, qarindoshlik) o’rnatish va shu bilan shaxsni aniqlash mumkin.
Ushbu DNK tadqiqotining aniqligi eng yuqori va 100% ga etadi. Shaxsni aniqlash natijasining mutlaq aniqligi uchun laboratoriya turli mutaxassislar guruhlari tomonidan parallel ravishda ikkita testni o’tkazadi. Keyin natijalar menejerning imzosi va laboratoriya muhri bilan tasdiqlanadi.
599 000 so'm
Nima uchun DNK identifikatsiyasi amalga oshiriladi
Shaxsni aniqlash testini o’tkazishni talab qiladigan ko’plab holatlar mavjud, ulardan ba’zilari:
• Yo’qolgan odamlarni qidirish uchun;
• Fojia sodir bo’lgan joydan shaxsni tasdiqlash uchun (baxtsiz hodisa, qotillik, falokat va boshqalar);
• Jinoyatchining shaxsini tasdiqlash uchun uning DNKsini jinoyat joyidagi biomaterial bilan solishtirish orqali;
• Ommaviy dafn etilgan joylarda qarindoshingizni toping;
• Otalikni o’rnatish yoki onalikni o’rnatish;
• Yaqin munosabatlarni aniqlang;
• Ajdodlar kimligini aniqlash uchun genealogiya testi;
• Uzoq qarindoshlikni eng aniq aniqlash uchun;
• Rasmiy ekspert xulosasi, sud-genetik ekspertizasi, sud-tibbiy DNK ekspertizasi har qanday davlat organlariga (sud, FHDYO, vasiylik organlari, meros huquqlariga kirish, mulkni sud taraflari o’rtasida taqsimlash va aliment olish uchun) murojaat qilish uchun zarur.
Laboratoriya to’liq akkreditatsiya va sertifikatga ega. Xulosalar batafsil va batafsil. DNKning genetik ekspertizasi sud nizolarida asosiy dalil bo’lib, O’zbekistonning barcha sudlari va davlat muassasalari tomonidan qabul qilinadi.
Shaxsni aniqlash testini qanday qilish kerak
Inson shaxsini aniqlash uchun DNK testini o’tkazish uchun tahlil ishtirokchilaridan DNK namunalarini olish jarayoni butunlay og’riqsiz va taxminan 4-6 daqiqa davom etadi. Ko’pincha, ko’rib chiqilayotgan genetik testda ishlatiladigan DNK namunasi paxta tayoqchasi (bukkal epiteliyasini olish) yordamida olingan so’lak, odamlar orasida so’lak testi deyiladi (standart DNK testi).
Shaxsni aniqlash testini qayerda topshirish kerak
Shaxsni aniqlash testini quyidagi usullar bilan topshirish mumkin:
Shaxsni aniqlash testini qanday to'lash va natijani olish
Nukusda shaxsni aniqlash
Ushbu DNK tahlili natijasida biologik materiali o’rganilgan odamning shaxsi aniqlanadi. Bu oila a’zolariga xotirjam bo’lishga yoki ayyor jinoyatchini ushlashga yordam beradi. Nukus da DNK identifikatsiyasi berilgan DNK namunasi kimga tegishli ekanligini aniq aniqlash imkonini beradi.
Laboratoriya yuqori texnologiyali uskunalarga ega va identifikatsiya DNK testini o’tkazish uchun ko’p yillar davomida sinovdan o’tgan metodologiya va protokollardan foydalanadi, ammo bu bizning laboratoriyamiz nima uchun DNK testlarini o’tkazishda O’zbekistonda 1-o’rinni egallashining asosiy omili emas. Va asosiysi shundaki, bizda DNK sinovlari sohasida ko’p yillik tajribaga ega bo’lgan xalqaro darajadagi mutaxassislar mavjud.

Идентификация человека по ДНК в Нукусе
Специализация нашего молекулярно-генетического центра «ДТЛ» — это ДНК анализы всех видов. Среди большого числа анализов, мы также проводим ДНК-тест на идентификацию личности человека. Суть этого ДНК-теста заключается в определении личности конкретного человека по биологическому материалу (например, мягкие ткани, зубы, кости, волосы и т.д.). В результате может быть подтверждена личность человека путем сравнения биологического материала с образцом ДНК, который, заведомо известно, принадлежит этому человеку. Также можно установить родственные связи (отцовство, материнство, родство) между человеком и предоставленным биологическим материалом, тем самым идентифицировать личность.
Точность этого ДНК исследования высочайшая и достигает 100%. Для абсолютной точности результата идентификации человека лаборатория проводит параллельно два теста разными группами специалистов. Затем результаты заверяются подписью заведующего и печатью лаборатории.
+998 7120 505 32Для чего проводят идентификацию личности по ДНК
Существует много ситуаций, при которых требуется сделать тест на идентификацию человека, вот некоторые из них:
- Для поиска без вести пропавших людей;
- Для подтверждения личности с места трагедии (авария, убийство, катастрофа и т.д.);
- Для подтверждения личности преступника, сравнив его ДНК с биоматериалом на месте преступления;
- Найти своего родственника в местах массовых захоронений;
- Установить отцовство или установить материнство;
- Определить близкое родство;
- Тест на генеалогию, чтобы узнать, кто были предки;
- Необходимо официальное экспертное заключение, судебно-генетическая экспертиза, проведение судебно-медицинской ДНК экспертизы для дальнейшего обращения в любые государственные органы (суд, ЗАГС, органы опеки, для вступления в права на наследство, раздела имущества между сторонами судебного разбирательства и получения алиментов).
Лаборатория имеет полную аккредитацию и сертификацию. Заключения являются подробными и развернутыми. Генетическая экспертиза ДНК становится основным доказательством в судебных спорах и принимается всеми судами и государственными учреждениями Узбекистана.
Как сделать тест на идентификацию личности
Процесс взятия проб ДНК у участников анализа для проведения ДНК-теста на идентификацию личности человека полностью безболезнен и занимает около 4-6 минут. Довольно часто образцом ДНК, который используют в рассматриваемом генетическом тесте, является ротовой мазок при помощи ватной палочки (забор защечного буккального эпителия), в народе – «тест по слюне» (стандартная проба ДНК).
Где сдать тест на идентификацию личности
Сдать тест на идентификацию личности возможно следующими способами:
Как оплатить тест на идентификацию человека и получить результат
Идентификация личности в Нукусе
В результате данного ДНК анализа устанавливается личность человека, чей биологический материал был исследован. Это может помочь получить спокойствие членам семьи или поймать изворотливого преступника. Идентификация личности по ДНК в Нукусе позволяет безошибочно установить, кому конкретно принадлежит данный образец ДНК.
Лаборатория имеет высокотехнологичное оборудование и применяет проверенные многими годами работы методики и протоколы для проведения идентификационного ДНК-теста, но даже не это является главным фактором того, почему наша лаборатория является №1 в Узбекистане в проведении тестов ДНК. А главным является то, что у нас работают специалисты международного уровня, обладающие многолетним опытом в области ДНК-тестирования.