Nukusda ayol tomonidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testi
DTL molekulyar genetik markazi barcha turdagi otalik va qarindoshlikni aniqlashga ixtisoslashgan. Ayol tomonidan qarindoshlikni aniqlash uchun siz mitoxondriyal DNK (mtDNK) testini o’tkazishingiz mumkin. Ushbu DNK xromosomalardan tashqarida joylashgan (mitoxondriyalarda, eukaryotik hujayralarning organoidlarida) va onadan mutlaqo hamma farzandlariga, o’g’il yoki qiz bo’lishidan qat’iy nazar o’tadi.Keyingi avlodlarga uni faqat qizlar, har xil jinsdagi bolalarga berishi mumkin. Oʻgʻillarda mtDNK spermatozoidlarda bir oz miqdorda boʻlganligi sababli tuxum hujayrasini urugʻlantirgan vaqtda mtDNK nobud bo’ladi. Shu sabali bu test onalar tomonidan qarindoshlik deb ataydi. Ushbu usulning aniqligi 99,999999% ga etadi.
+998 7120 505 32Qaysi holatlarda ayol tomonidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testi o'tkaziladi
MtDNK (mitoxondrial) DNK testini o’tkazishni talab qiladigan ko’plab holatlar mavjud , ulardan ba’zilari:
- Agar ona vafot etgan bo’lsa yoki onaning biomaterialini olishning ilojisi bo’lmasa;
- Ayol tomonidan qarindoshlikni bilish zaruryati bo’lsa (hola, buvi, opa-singil va boshqalar);
- Farzandlar (aka-uka va opa-singillar) oʻrtasida qarindoshlikni bilish zaruriyati bo’lsa (bitta onaning bolalarimi);
- Vasiylikni tayinlash;
- Ayol ajdodlari kimligini bilish uchun genealogiya testi;
- Uzoq qarindoshlikni yanada aniq aniqlash uchun;
- Har qanday davlat organlariga (sud, FHDYO, vasiylik organlari, meros olish huquqiga kirish, sud taraflari o’rtasida mulkni taqsimlash va aliment olish uchun) keyingi murojaat qilish uchun rasmiy ekspert xulosasi, sud-genetik ekspertizasi, sud-tibbiy DNK ekspertizasini o’tkazish zarur
DNK testini qanday qilish kerak ayol chizig'i bo'yicha qarindoshlik
Ona tomonidan qarindoshlikni aniqlashda DNK testini o’tkazish uchun ishtirokchilarning DNK namunasini olish jarayoni butunlay og’riqsiz va taxminan 4-6 daqiqa davom etadi. Ko’pincha, ko’rib chiqilayotgan genetik testda ishlatiladigan DNK namunasi paxta tayoqchasi (bukkal epiteliyasini olish) yordamida olingan so’lak, odamlar orasida so’lak testi deyiladi (standart DNK testi).
Ayol tomonidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testini qayerda topshirish kerak
Ayol tomonidan qarindoshlikn aniqlash uchun DNK testini o'tkazish:
Ayol tomonidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testi to'lovi va natijalarni qanday olish kerak
Nukusda ayol tomonidan onalikni aniqlash uchun DNK testi
Ayol tomonidan qarindoshlikni va onalikni aniqlash uchun zarur bo’lgan turli xil holatlar mavjud. Tahlil anonim tarzda o’tkazilishi mumkin (tahlil ishtirokchilarining shaxsini tasdiqlamasdan), shuningdek sud maqsadlari uchun jarayonning barcha ishtirokchilarini to’liq identifikatsiyalash bilan amalga oshirilishi mumkin.
Laboratoriya [REG-PR] da onalikni aniqlash bo’yicha ko‘p yillik sinovdan o‘tgan yuqori texnologiyali asbob-uskunalar, uslublar va protokollar mavjud, biroq bu ham bizning laboratoriyamizning DNK testlarini o‘tkazish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasuda 1-o‘rinni egallashining asosiy omili emas. Asosiysi, bizda DNK tekshiruvi sohasida ko‘p yillik tajribaga ega xalqaro ekspertlar ishlaydi.

ДНК-тест на установление родства по женской линии в Нукусе
Молекулярно-генетический центр «ДТЛ» специализируется в области установления отцовства и родства всех видов. Для того чтобы установить родство по женской линии, Вы можете провести тест митохондриальной ДНК (мтДНК). Эта ДНК содержится вне хромосом (в митохондриях, органоидах эукариотических клеток) и передается от матери абсолютно всем детям, независимо мальчик то или девочка. В следующие поколения ее передавать могут только дочери, но опять ребенку любого пола. У сыновей мтДНК, содержащееся в небольшом количестве в спермотозоидах, деградирует при оплодотворении яйцеклетки. Поэтому данный тест и называют родство по материнской линии. Точность этого метода достигает 99,999999% на подтверждение родства.
Для абсолютной точности результата анализа ДНК по женской линии лаборатория проводит параллельно два анализа разными группами специалистов. Затем результаты заверяются подписью заведующего лабораторией и печатью.
+998 7120 505 32В каких случаях проводят ДНК анализ на родство по женской линии
Существует много ситуаций, при которых требуется сделать ДНК-тест митохондриальной ДНК, вот некоторые из них:
- Установление материнства, если нет возможности получить биоматериал матери;
- Узнать родство по линии женщин (тетя, бабушка, сестра и т.д.);
- Узнать родство (имеют ли дети одну мать) между детьми (братьями и сестрами);
- Назначение опекунства;
- Тест на генеалогию, чтобы узнать кто были предки по женской линии;
- Необходимо официальное экспертное заключение, судебно-генетическая экспертиза, проведение судмед ДНК экспертизы для дальнейшего обращения в любые государственные органы (суд, ЗАГС, органы опеки, для вступления в права на наследство, раздел имущества между сторонами судебного разбирательства и получения алиментов).
Как сделать ДНК-тест родство по женской линии
Процесс взятия пробы ДНК участников для проведения анализа ДНК на родство по женской линии полностью безболезненна и занимает около 4-6 минут. Довольно часто образцом ДНК, который используют в рассматриваемом генетическом тесте является ротовой мазок при помощи ватной палочки (забор защечного буккального эпителия), в народе тест по слюне (стандартная проба ДНК)
Где сдать ДНК-тест родство по материнской линии
Сдать ДНК-тест на установление родства по линии матери возможно:
Как оплатить ДНК-тест родство по женской линии и получить результаты
ДНК-тест установление родства по материнской линии в Нукусе
Существуют разные ситуации, когда требуется установить родство по линии матери. Анализ может проводиться анонимно (без подтверждения личностей участников анализа), а также может быть исполнен для судебных целей с полной идентификацией всех участников процесса.
Лаборатория имеет высокотехнологичное оборудование и проверенные многими годами работы методики и протоколы для проведения ДНК анализа на родство по материнской линии в Нукусе, но даже не это является главным фактором того, почему наша лаборатория является №1 в Узбекистане в проведении тестов ДНК. А главным является то, что у нас работают специалисты международного уровня, обладающие многолетним опытом в области ДНК-тестов на определение родства.